Cvijeće u kući postoji još od starih Grka i Rimljana, koji su ga prvi počeli unositi u dom. Viktorijanci su voljeli palme u saksijama u enterijeru, tokom 70-ih nije bilo kuće bez ukrasne paprati, a danas je moderni stan nezamisliv bez neke vrste zelenila.
Postoji mnogo dobrih razloga zbog čega imamo biljke u svojim domovima. Osim što pročišćuju vazduh, sprečavaju pojedina oboljenja, one utiču na kreativnost i raspoloženje a svakako oplemenjuju prostor u kome boravimo.
Intervjuisali smo poznatu banjalučku cvjećarku Zoranu Marjanac koja je rado podijelila savjete putnicima STAR TRAVEL-a. Razgovarali smo o tome kako da zbrinete sobno cvijeće dok ste odsutni. Izdvojite malo vremena možda ćete naći u sljedećim redovima nešto što ne znate.
Ukoliko idete na zimovanje, ne biste trebali imati problema sa održavanjem biljaka tokom vašeg odsustva. Dovoljni je da biljke zalijete uobičajeno prije vašeg odlaska, bez natapanja i prezalijevanja, jer je zima period odmora biljaka kada im je potrebno manje brige i vode.
Ukoliko ostajete duže od jedne sedmice na odmoru, biljke koje nisu sukulenti (sukulenti: biljke sa mesnatim listovima poput agava, aloja i kaktusa) i nemaju mogućnost skladištenja vode u listovima i stabljici ćete, ipak, morati na neki način zaliti. Najjednostavniji način je da napravite trake od neke stare pamučne majice ili krpe, a zatim jedan kraj trake zabodete oko tri centimetra u zemlju pored biljke, a drugi kraj stavite u čašu u koju ste usuli vodu do vrha. Pamučno traka polako će odvoditi vodu iz posude u posudu, održavajući konstantan nivo vlage u tlu.
Danas, većina nas ima biljke poput zamiokulkasa (poznatijeg kao biljka sreće i novca) i sanseverija (kolokvijalnog naziva svekrvin jezik) koje mogu izdržati i do par sedmica bez zalijevanja.
Ukoliko idete na ljetovanje, sobne biljke pomjerite sa direktnog sunca i stavite u polusjenu, kako biste spriječili prebrzo isušivanje tla. I ovdje možete koristiti metodu pamučne trake i čaše vode, ali i slijedeći način:
Napunite plastičnu flašu vodom (veličina flaše zavisi od veličine saksije i vrste biljke, da li voli više ili manje vode), a zatim je brzo preokrenite i uronite u prvih nekoliko centimetara u zemlju u saksiji. Pazite da flaša nije preblizu vaše biljke, kako korijen ne bi bio prenatopljen vodom. Voda će polako isticati iz flaše kako se zemlja isušuje.
Na ovaj način obezbijedićete dovoljno vlage u tlu za oko sedam dana.
Ukoliko odlazite na duže odmore, moraćete kupiti sistem kap po kap u nekom od vrtnih centara kojih sada ima puno.
Sretno!
Vaš STAR TRAVEL i cvjećara Zorana, Grčka 11, Banja Luka
Visok nivo kvaliteta usluga agencije, kao i pravovremene i adekvatne informacije u vezi sa destinacijama, putovanjima i boravkom u izabranim hotelima učiniće vaš odmor najljepšom i nezaboravnom uspomenom.